1%

Bezdomni SZYJĄ na nowo

Wielu z nas może pomyśleć, że prace manualne jak szydełkowanie, czy szycie nie są formą wsparcia w procesie leczenia uzależnień, a praca w ogrodzie to wyłącznie niechciany obowiązek. Podejmując jakiekolwiek działania staramy się analizować potrzeby i możliwości mieszkańców Schroniska dla Osób Bezdomnych, tak też było w przypadku projektu „Szyjemy na nowo – zajęcia z hortiterapii i szycia dla osób w kryzysie bezdomności”.

Praca z roślinami, sadzenie i sianie wpływają łagodząco na stany depresyjne, obniżony nastrój i lęki, codzienna troska o rośliny uczy odpowiedzialności za drugie życie. To jednak tylko sucha teoria, rzeczywisty wpływ tego rodzaju terapii widzimy po dziś dzień wśród mieszkańców Schroniska, którzy dzielą się nabytymi podczas trwania projektu umiejętnościami z innymi.

Pomoc specjalisty, a alternatywne formy terapii.

Pomoc specjalisty stanowi fundament wtórnej socjalizacji osób uzależnionych i w kryzysie bezdomności. Jednak poza terapią również jest życie, są wyzwalacze w postaci znajomych, półek wypełnionych po brzegi alkoholem, sytuacji stresowych, które są zapalnikiem wśród osób uzależnionych aby sięgnąć po alkohol. Działania zawarte w projekcie miały za zadanie pokazać mieszkańcom Schroniska jak radzić sobie kiedy nadchodzą głody alkoholowe. Wbrew pozorom szydełkowanie i szycie na maszynie również wpływają łagodząco na stres, pozwalają wyłączyć myślenie i poświęcić się tworzeniu czegoś nowego.

Rezultaty…

Podczas wielogodzinnych rozmów w trakcie szydełkowania, czy siania uczestnicy projektu chętnie opowiadali o swoim życiu, wspominali swój własnych ogród, czy skarpetki zrobione na szydełku dla swojego wnuka. Wielu mieszkańców dzięki nowym aktywnościom odnaleźli cząstkę dawnych siebie, jeden z nich, Rysiek mówił, że „praca w ogrodzie to nie praca, tylko odpoczynek.”, natomiast Renata podekscytowana dziełami jakie wychodzą spod jej szydełka postanowiła stworzyć torbę dla swojej córki.

Dzięki temu wiemy, że to nie były bezcelowe działania. One pokazały naszym mieszkańcom, że są w stanie dać coś od siebie, że mają talent, a ich życie nie utraciło sensu.

Projekt powstał z inicjatywy grupy nieformalnej, która w naszej placówce prowadzi poniższe działania.

Projekt „Szyjemy na nowo – zajęcia z hirtiterapii i krawiectwa dla osób w kryzysie bezdomności” realizowany jest w ramach programu Śląskie NoweFio – finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Zobacz również

Sprawozdanie merytoryczne cz.2

rachunek-zyskow-i-strat-za-2023r-2Pobierz informacja-dodatkowa-za-2023-1Pobierz
Czytaj dalej

Sprawozdanie merytoryczne cz.1

wprowadzenie-do-sprawozdania-finansowego-za-2023Pobierz sprawozdanie-merytoryczne-za-2023Pobierz bilans-za-2023Pobierz
Czytaj dalej

Od 1 lipca Stowarzyszenie realizuje projekt Pełnia Barw – Pełnia Praw.

Projekt skierowany jest do osób doświadczających przemocy i dyskryminacji oraz…
Czytaj dalej

Półkolonie w „Kontakcie”!

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą. :)
Czytaj dalej